İYİ Parti Trabzon’da ikinci Koray Aydın istifası

Trabzon’da İYİ Parti Ortahisar Başkanı Erdal Uzun, görevinden istifa etti. Uzun, “Bizler Sayın Koray Aydın’dan bağımsız olarak, kendisine yapılan vefasızlıkları, önünün kesilmesi için oynanan oyunları ve kurultay sürecinde yapılan tüm haksızlıkları içimize sindiremediğimiz için mert ve ilkeli bir tavır ortaya koyuyoruz. İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanı olarak, başkanlıktan, teşkilatlardaki bütün görevlerimden ve İYİ Parti üyeliğimden istifa ediyorum” dedi.

İKİNCİ İSTİFA

Dün de Trabzon’da İYİ Parti İl Başkanı Fatma Başkan görevinden istifa etmişti. Kurultayda Koray Aydın’ı desteklediklerini belirten Başkan, “Yaşanan bu olaylardan sonra sağlıklı bir çalışma ortamı kalmadığını düşünüyorum” ifadelerini kullanmıştı.

Uzun ise, İYİ Parti Trabzon İl Başkanlığı’nda düzenlediği basın toplantısında şunları söyledi:

“Olağanüstü hal şartlarında kuruluşuna omuz verdiğimiz ve adeta bir evladımız gibi büyüttüğümüz İYİ Parti bayrağını, Trabzon’da ve Ortahisar’da dalgalandırmanın onurlu mücadelesini verdik. 2023 ve 2024 seçimlerinde partimizin takip ettiği strateji, uyguladığı politika ve özellikle yerel seçimlerdeki muhalefete muhalefet etme söylemi, seçmen nezdinde kabul görmemiş ve İYİ Parti’nin oyları günden güne erimiştir. Partimize zarar vermemek için Genel Merkezimizin aldığı kararlar isabetsiz olsa da partici olmanın bir gereği olarak elimizden geleni yaptık. Ancak İYİ Parti olarak sınırlı sayıda il ve ilçeler hariç ülke genelinde seçimlerde ağır bir hezimete uğradık.

“KORAY AYDIN’IN YANINDA DURAMAYANLARI, AÇIK VE NET OLARAK YADIRGIYORUZ”

Malum olduğu üzere ilan edilen olağanüstü kurultayda İYİ Parti’nin bir derlenip toparlanma ümidi doğmuş olmasına rağmen, partimizi derleyip toparlayacağından emin olduğumuz Trabzon’un öz evladı ve Türk siyasetinin önemli ismi Sayın Koray Aydın da Genel Başkan adayı olmuştur. Biz de İYİ Parti Trabzon İl Teşkilatı, tüm ilçe teşkilatlarımız, Kurucular Kurulu Üyemiz, Belediye Başkanımız ve seçilmiş üst kurul delegelerimizle birlikte Trabzonlu Genel Başkan adayı Sayın Koray Aydın’ın yanında dimdik durduk. Eminiz ki bu duruşumuzu Genel Başkan seçilen Sayın Müsavat Dervişoğlu’da yadırgamamıştır.

“DELEGE LİSTESİNDE SKANDAL HATALAR YAPILMIŞTIR”

Olağanüstü kurultayın birinci turunda delegenin teveccühü ve iradesi Sayın Koray Aydın’dan yana ortaya çıkınca, önceden planlanan operasyon yürürlüğe konulmuş, ikinci ve üçüncü turda gerekli yönlendirmeler yapılarak Trabzonlu Genel Başkan adayı Sayın Koray Aydın’ın önü kesilmiştir. Şimdi tekrar başa dönelim ve kurultay sürecini kısaca hatırlayalım. Olağanüstü hal şartlarında bile görülmeyecek şekilde yetersiz bir yer ve sıkışık bir takvimde yapılacağı açıklanan İYİ Parti’nin olağanüstü kurultay sürecinde birçok haksızlık ve hukuksuzluk yapılmıştır. Milletin kurduğu İYİ Parti’nin kurultayı, milletten kaçırılmıştır. Askıya çıkarılan delege listesinde skandal hatalar yapılmış ve bu hataların çoğu itirazlara rağmen düzeltilmemiştir. İYİ Parti’den Türkiye’de ikinci kez üst üste seçim kazanan tek Belediye Başkanı olan Sayın Mustafa Bıyık, Trabzon il kongresinde üst kurul delegesi seçilmiş olmasına rağmen bu olağanüstü kurultayda oy kullanamamıştır. Oy kullanamayanlar sadece Mustafa Bıyık Başkanımız ile sınırlı kalmamıştır. Askıya çıkarılan delege listesinde adı ve soyadı dışında, TC kimlik numarası dahil bütün kimlik bilgileri kasıtlı olarak hatalı yazılan Sayın Mustafa Bıyık, bu duruma itiraz etse de görevli hakim, delege eşleştirmesi aynı isimli bir başka kişiye yapıldığı için itirazı reddetmiştir.

“MERT VE İLKELİ BİR TAVIR ORTAYA KOYUYORUZ”

Bize göre; kendi belediye başkanının seçme hakkını koruyamayan ve kendi üyesinin kurultaya katılma hakkını sağlayamayan dahası elinden alan bir İYİ Parti’nin, milletin hakkını ve hukukunu koruması artık mümkün değildir. Bu şartlar altında, inandığımız siyaset prensipleriyle İYİ Parti’de siyaset yapma imkanımız kalmamıştır. Bizler Sayın Koray Aydın’dan bağımsız olarak, kendisine yapılan vefasızlıkları, önünün kesilmesi için oynanan oyunları ve sadece bir kaç örneğini saydığımız kurultay sürecinde yapılan tüm haksızlıkları içimize sindiremediğimiz için mert ve ilkeli bir tavır ortaya koyuyoruz. İYİ Parti Ortahisar İlçe Başkanı olarak, başkanlıktan, teşkilatlardaki bütün görevlerimden ve İYİ Parti üyeliğimden istifa ediyorum. İYİ Parti Ortahisar yöneticilerinin de büyük çoğunluğu hem görevlerinden hem de parti üyeliklerinden istifa etmiş olup parti tüzüğü gereği yönetim düşmüştür”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir